skip to Main Content

Basketbol Potası Nedir?

Basketbolu oynamak için basketbol potası gereklidir. Yuvarlak bir çemberden basketbol topunun geçirilmesi ile oynanan basketbolda en önemli ekipman basketbol potasıdır. Uluslararası Basketbol Standartlarına göre basketbol potasının 3,05 metre yükseklikte bulunması gereklidir. Bu ölçü farklı yaş gruplarının oynadığı maçlarda daha kısa da olabilmektedir. Profesyonel basketbol maçlarının dışında antrenman ya da eğlence amaçlı mekanlarda olan basketbol potalarının yüksekliği ayarlanabilmektedir. Basket potası pek çok nedenden dolayı birtakım özellikleri içeriğinde barındırmak durumundadır. Bundan dolayı basket potasının profesyonellerce üretilmiş olması olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Basketbol Potası Üretimi Nasıl Yapılır?

Basketbol potalarının tek direkli, dört direkli, tavana asmalı ve duvara monte edilen modelleri vardır. Açık basketbol sahalarında ve profesyonel maçların oynandığı sahalar için tek direkli ve dört direkli basketbol potaları üretilir. Yer kısıtlamasının olduğu basketbol sahaları için de tavana asmalı ve duvara monte basketbol potası modelleri üretilmektedir. Basketbol potasında topun içinden geçirilmeye çalışılan çemberin çapı 45 santimetre olmalı ve çemberin basketbol sahasına girinti ölçüsü 120 santimetre olmalıdır.

Basketbol çemberinin arkasında olan büyük levhaya panya adı verilir. Panta genelde metal ya da cam görünümlü sert ve dayanıklı plastikten üretilir. Çemberden topu geçirmeden önce panya hedef alınır. Çemberin altında bir file vardır ve çemberden geçen top fileden geçip sahaya düşer. Filenin rengi beyaz olmalıdır. Basketbol potasının Uluslararası Basketbol Federasyonunun belirlediği yükseklikte üretilmesi ile beraber küçük yaş grupları için ayarlanabilir yükseklikte basketbol potaların da üretimi yapılmaktadır. Aynı basketbol potasında farklı yaş gruplarının basketbol oynayabilmesi için yüksekliği ayarlanabilir basketbol potası kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Basketbol Potası Montajı Nasıl Yapılır?

Üretimini yaptığımız basketbol potalarını basketbol sahasına uzman ekimizi tarafından kısa sürede montajı yapılmaktadır. Seyyar basketbol potalarının basketbol sahasına montajı yapılmamaktadır. Bu basketbol potaları seyyar olduğu için tekerlek mekanizması sayesinde istenilen yere rahatlıkla götürülmektedir. Aynı zamanda hareket ettirilerek basketbol sahasının başka spor dalları içinde kullanılmasını sağlamaktadır. Firmamız basket potalarının temin edilmesi ve montajlarının yapılması söz konusu olduğunda mükemmel seçenekleri sizlere sunabilmektedir.

Back To Top