skip to Main Content

Futbol Kalesi Nedir?

Futbol maçlarında futbolcuların futbol topunu içine atmak istedikleri direkler ve fileden oluşan kaleye futbol kalesi denir. Futbol kalesini iki dik direk ve dik direği yukarıdan birleştiren yatay direkten oluşur. Bu direkler arasına da kale ağları geçirilir. Kale ağları gergin olmamakta ve kalecinin rahat hareket edebileceği serbestlikte olmalıdır.  Futbol sahasındaki kale çizginin ortası futbol kalesinin yeridir. Futbol sahasında iki tane futbol kalesi bulunmaktadır. Futbol kalesinin ölçüleri uluslar arası Futbol Federasyonu tarafından belirlenen ölçüler olmalıdır.

Futbol geniş kitleler tarafından takip edilen bir spor dalı olduğu için çok geniş kapsamlı olarak bu sporun yapıldığı bilinmektedir. Futbol kalesi ise futbolun en heyecanlı olgusu olan gol olgusunun netleştiği bir yerdir. Bu noktada futbol kalelerinin standartlara uygun olması ve kaliteli olması olmazsa olmaz özellikleri arasında yer alır.

Futbol Kalesi Üretimi Nasıl Yapılır?

Kale direklerinin üretimi genelde metal maddelerden yapılmaktadır. Ama isteğe göre ya da futbol sahasının kullanım amacına göre tahtadan da kale direği üretilebilmektedir. Metalin kullanımı ve bakımı tahtaya göre daha rahat ve kullanışlıdır. Futbol kalesinin direklerinin kalınlığı 12 santimetrenin üzerinde olmalıdır. Futbol kalesinin direklerinin arasına geçirilen kale ağı da genellikle naylon ipten ya da poliprobilenden üretilmektedir. Kale ağlarının üretildiği ipliğin özelliği dayanıklı olmasıdır. Her türlü hava koşuluna ve darbelere dayanıklı ipten ve malzemeden kale ağı üretilmelidir. Firmamız futbol kalesinin montajının yapılacağı futbol sahasına uygun olarak futbol kalesi üretimi yapmaktadır. Kale direklerinin renk olarak beyaz renkte olması gerekmektedir.

Futbol Kalesi Montajı Nasıl Yapılır?

Üretimi yapılan futbol kalesi deneyimli montaj ekibimiz tarafından futbol sahasına montajı yapılmaktadır. Futbol kalesinin sahanın kale çizgisinin ortasında olması dikkat edilmesi gereken ilk kuraldır. Futbol kale direklerinin arasındaki mesafenin de FIFA’nın belirlediği mesafelerde olmalıdır. Bu ölçülere göre kale yan direklerinin içten içe arasındaki mesafe 7,32 metre, üst direğin de yerden yüksekliği de 2,44 metre olmalıdır. Kale çizgilerinin kale direklerinin kalınlığı ile aynı olması da diğer bir kuraldır. Kale direklerinin montajı yapıldıktan sonra kale ağları direklere tutturularak kaleciye hareket rahatlığı sağlayacak bir genişlikte bırakılır. Firmamız futbol kalesi konusunda iddialı bir firma olarak bu ürünlerin montajını da ücretsiz olarak yapmaktadır.

Back To Top