skip to Main Content

Tenis Direkleri Nedir?

Popüler ve her yaştan kadın ve erkeğin yaptığı spor olan tenisin oynandığı tyer olan tenis kortlarında ortada bulunan filenin iki yanında tenis direkleri bulunur. İki tenis direğinin arasına file gerilir. Tenis kortlarında genellikle tenis direği sabittir. Tenis kortu başka spor dalı için kullanılmıyorsa file ve tenis direği sabit durur.

Başka spor dallarında kullanılıyorsa tenis direkleri genelde tekerlek mekanizmalı olmakta ve tenis maçı oynanmadığı zaman kaldırılmaktadır.  Tenis kortunu tam olarak ikiye bölen tenis direkleri ve tenis direklerinin arasından geçen filenin Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından belirtilen kriterlere uygun olmalıdır. Maçların ve turnuvaların yapıldığı tenis kortlarında bu kriterlere çok dikkat edilmelidir.

Tenis Direkleri Üretimi Nasıl Yapılır?

Tenis direkleri metal ve alüminyum olmak üzere iki malzemeden üretilmektedir. Görünüşte tenis direkleri düz bir direk gibi görünse de tenis direğinin üzerinde farklı aparatlar bulunmaktadır. Bu aparatlardan biri file gerdirme ve file toplama aparatıdır. İki tenis direğinin arasına gerilen filenin istenen ve Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından belirlenen gerginliğe göre ayarlanması bu aparat sayesinde yapılır.

File toplama aparatı da fileyi tenis direğine toplatarak tenis kortunun boş olduğu zamanlarda filenin zarar görmemesini sağlar. Tenis direklerinin üretimi yuvarlak ya da kare model olarak yapılmaktadır. Tenis kortunun kullanılacağı maçların özelliğine göre direkler boyanabilir. Tenis Direklerinin üretim ölçülerinin Uluslararası Tenis Federasyonunun belirlediği ölçülerde olacağını unutmamak gerekir.

Tenis Direkleri Montajı Nasıl Yapılır?

Tenis direğinin montajı sırasında direğin takılacağı zeminin delinmesi gerekmektedir. Tenis direğinin ve filesinin sabit ya da portatif olma seçeneğine göre tenis direği tenis kortuna montajı yapılır. İki tenis direği arasındaki mesafenin ve filenin yerden yüksekliğinin belirlenen ölçülerde olması gereklidir. Tenis direğinin montajının uzman ve bu konuda bilgisi olan kişilerce yapılması gerekmektedir.

Tenis son derece nitelikli bir spor dalı olarak karşımıza çıktığı için bu sporun yapıldığı sahalarının da son derece nitelikli olmaları gerekmektedir. Bu durumun bilincinde olan firmamız; tenis kortlarında yer alan tenis direklerinin temin edilmesi ve montajlarının yapılması konusunda titiz bir çalışmaya imzasını atmışlardır.

 

Back To Top