skip to Main Content

Voleybol Direkleri Nedir?

Voleybol sahasını ikiye ayıran filenin iki yanında bulunan voleybol direklerinin sahanın zeminine sabitlenmesi gerekmektedir. Beton zeminli, parke ya da akrilik zeminli voleybol sahalarında voleybol direkleri beton dökülerek sabitlenebilir. Voleybol direklerinin yükseklikleri ayarlanabilen teleskopik ayarlı modelleri de vardır.

Birbiri içine geçmiş direkler görünümünde olan teleskopik voleybol direklerinde istenen yükseklik ayarlanabilmektedir. Voleybol direklerinin arasına file gerilerek voleybol maçı yapılır. Voleybol direkleri öncelikli olarak belirlenmiş standartlara tam olarak uygun olmak durumundadır. Yine voleybol direklerinin oyuncular açısından risk oluşturması muhtemel tehlikeli durumlardan arındırılmış olması şarttır.

Voleybol Direkleri Üretimi Nasıl Yapılır?

Voleybol direkleri metal voleybol direkleri ve alüminyum voleybol direkleri olarak yapıldığı malzemeye göre 2 çeşitte üretilir. Metal voleybol direkleri adından da anlaşılacağı gibi demirden üretilmektedir. Demirden üretildiği için ağırlığı fazla olan metal voleybol direğinin fiyatı alüminyum voleybol direğine göre daha uygundur. Alüminyum voleybol direği ise profesyonel voleybol maçlarında kullanılan direklerdir.

Alüminyum voleybol direğinin fiyatı yüksektir. Alüminyum ya da metal voleybol direğinin ölçüleri Uluslararası Voleybol Federasyonunun belirlediği ölçülerde olmalıdır. Dünya Voleybol Federasyonunun ölçülerine göre voleybol direklerinin yüksekliği 2.55 metre olmalıdır. Voleybol direklerinin arasından voleybol filesi geçmektedir. Voleybol filesinin gerdirme mekanizmasına göre de voleybol direkleri gerdirmeli voleybol direkleri ve kriko sistemli voleybol direkleri olarak farklı iki modelde üretilmektedir.

Gerdirmeli voleybol direklerinde direklerin üst kısmından bir makaranın içinden geçen ip ile voleybol filesi gerdirilir. Bu direk modellerinde bir mekanizma yoktur. Kriko sistemli voleybol direklerinde ise basit bir kriko mekanizması voleybol direğinin üzerine monte edilip bu kriko mekanizması ile file gerdirilir. Voleybol direklerinin oynanacak maça göre ve voleybol sahasının yapısına göre üretimi yapmaktayız.

Voleybol Direkleri Montajı Nasıl Yapılır?

Voleybol direklerinin montajını voleybol sahasına tel tutturulmadan yapılmalıdır. Voleybol direklerinin montajı için olan makaralar sayesinde kolayca montajı yapılabilmektedir. Üretimini yaptığımız voleybol direklerini montajı uzman ve deneyimli montaj ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Voleybol direklerinin montajı yapıldıktan sonra direklerin arasına file de gerilmektedir. Firmamız uluslar arası kalite standartlarına uygun bir şekilde voleybol direklerini üreterek; montaj ve satışını da gerçekleştirmektedir.

Back To Top