skip to Main Content

Akrilik Basketbol Sahası Zemin Kaplama
Sporcular için zeminin önemi yadsınamaz bir gerçek olmaktadır. Çünkü zeminin durumu, kaplaması sporcunun performansına ve başarısına büyük anlamda etki eden unsurlardan birisi olmaktadır. Bu bakımdan da basketbolcular için büyük bir önem taşıyan ve hem gösterecekleri performansa hem de antrenman sürecindeki durumlarına etki eden unsurlar arasında da akrilik basketbol sahası zemin kaplama ilk sırada gelmektedir.

Akrilik zemin kaplama çeşidi, özel olarak aslında spor salonları için ortaya çıkarılmış bir zemin kaplama olmaktadır. Bu kaplamada akrilik, su bazlı bir yapıya sahip olduğu için olası zorlu iklim şartlarına karşı sporcunun performansın korunmasını sağlamaktadır. Yani sporcunun başarısı çoğu zaman zemin kaplamanın kalitesiyle de doğru orantılıdır denilebilir. Bu sebeple de hem başarılara imza atabilmek hem de olası sakatlanmaların ve mağlubiyetlerin önüne geçebilmek adına spor salonlarının zemin kaplama türünde akriliğin tercih edilmesi büyük anlamda önem taşıyan seçenekler arasında yer almaktadır.

Akrilik Basketbol Sahası Zemin Kaplamada Dikkat Edilecekler
Akrilik zemin kaplamanın yapılmasında önemli olan ve mutlaka dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlardan biri de, kaplamanın dayanıklı bir şekilde olması şeklinde açıklanabilmektedir. Çünkü her türlü olumsuzluğa ve darbeye karşı dayanıklı olan zemin kaplama, beraberinde olası olumsuz şartlarda ufak bir ihtimal olsa da göz önünde bulundurulmalı ve sporcunun başarısını engelleyen en ufak bir duruma dahi sebebiyet vermemelidir.

Bunun yanı sıra kaplamanın, hiç ek almadan eksiz bir şekilde yapılması da, zemin üzerinde koşturan sporcunun olası sakatlanmalarının önüne büyük anlamda geçen nitelikler arasında yer almaktadır. Ve yine basketbolcunun sağlık durumunun herhangi bir zemin kaplama sorunu ile bozulmaması için de kaplamanın esnek bir yapıya sahip olması, mutlaka gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Akrilik Zemin Kaplama İle Sporcu Performansını Artırma
Spor karşılaşmaları denildiğinde, akla gelen ilk şeylerden birisi de sahanın ve karşılaşmanın onlarca kamera tarafından çekilmesi olmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğü zaman akrilik basketbol sahası zemin kaplama işleminin, büyük anlamda estetik bir görüntüye sahip olması ve sahip olduğu dekoratif yapı ile hem çekimlerde kusursuz çıkmasını hem de sporcunun dikkatinin dağılmasını engellemelidir.

Gerek açık sahalarda gerekse de kapalı sahalarda tercih edilen bu kaplama türünün ayrıca güneşten gelen zararlı ışınlara yani UV ışınlarına karşı da dayanıklı olması gerekmektedir. Aksi takdirde, zemin güneş ışığı aldıkça tahrip olabilir ve çeşitli kazalara da ortam hazırlayabilir. Her türlü hava koşullarına da uygun olarak yapılması gereken akrilik zemin kaplamanın, hem sporcunun performansını engellememek adına hem de zemin kaplamanın zarar görmemesi adına önlem alınması gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Back To Top