skip to Main Content

Akrilik Voleybol Sahası Zemin Kaplama

Zemin, sporcu için olmazsa olmaz ve büyük anlamda önem taşıyan unsurlar arasında yer almaktadır. Çünkü zeminin kaplama türü ve kalitesi, beraberinde hem sporcunun hem de spor takımının performasını etkilemektedir. Bu sebeple de akrilik voleybol sahası zemin kaplama yapılırken, mutlaka dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar söz konusudur. Bu unsurların başında şüphesiz ki zeminin hiçbir ek almadan tek parça olarak yapılması gelmektedir.

Aksi takdirde çeşitli ek zemin kaplamalar yapıldığında, olası sakatlıklar söz konusu olabilir. Bu sakatlanmalar hem sporcunun spor kariyerine hem de takımın başarısına büyük anlamda etki edecektir. Bunun yanı sıra, akrilik zemin kaplama sürecinde dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlardan birisi de zemin kaplamanın dayanıklı olması gerektiğidir.

Eğer zeminde kullanılan akrilik kaplama, kaliteli olursa, sahanın daha uzun ömre sahip olmasını sağlamaktadır. Aksi takdirde de saha zaten sık sık sorunlarla karşılaşır bir duruma gelebilir. Sporcuların performansına etki eden ve akrilik zemin kaplamalarda mutlaka dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise sahanın zemininin kaplamasında esnek bir yapının bulunmasıdır. Bu da yine hem sporcunun kariyeri açısından önem taşımakta hem de takımın akıbetine etki etmektedir.

Esnek Olamayan Zemin Kaplamalara Dikkat

Çünkü esnek olmayan zemin kaplamalar, sporcunun sakatlanmasına da yol açabilmektedir. Spor karşılaşmalarında önemli olan diğer unsur da aslında saha zemininin dekoratif bir görüntüye sahip olması olacaktır. Bu hem karşılaşmalardaki çekimlerin kalitesi için hem de sporcularının dikkat dağınıklığının önüne geçilebilmesi açısından büyük anlamda önem taşımaktadır.

Akrilik Zemin Kaplamada Hava Koşullarına Dayanıklılık Büyük Önem Taşır

Akrilik voleybol sahası zemin kaplama özelliklerinde ayrıca mutlaka üzerinde durulması gereken şey ise zeminin her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olması gerektiği şeklinde açıklanabilir. Çünkü, özellikle de açık sahalarda zemin olası yağışlara karşı dayanıklı olmalıdır. Hem kaymaz yapıya sahip olması hem de yağışlara dayanıklı olması bu anlamda sporcunun da performansına olumlu bir etki sağlayacaktır. Hava koşullarının akabinde dikkat edilmesi gereken bir saha özelliği ise, zemin kaplamada kullanılan malzemenin, güneşin zararlı ışınları olarak adlandırılan UV ışınlarına karşı dayanıklı olması gerektiğidir.

Back To Top