skip to Main Content

Tartan Zemin Kaplama

Zeminler kullanım amaçlarına göre faklı malzemelerle kaplanırlar. Yollar asfalt ile kaplandığı halde, kaldırımlar kaldırım taşı ile amacına uygun olarak kaplanmaktadır. Bunun gibi tartan zemin kaplama dolgu malzemesi de yumuşaklık istenilen her alanda kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Bunlar kauçuk esaslı malzemelerdir ve elastiki özellikleri sayesinde kolay uygulama yapmaya müsaittirler. Farklı renklerde ve desenlerde üretilirler. Kullanım yerine göre renk seçiminde bulunmak kişilerin kendi tercihidir.

Ürün darbelere karşı dirençlidir. Açık alanlardaki spor tesislerinde kullanıldığı için, olumsuz hava şartları ve suya karşı dayanıklıdır. Güneş ışığından etkilenmez ve renginde solma yaşanmamaktadır. Doğal bir ürün olduğu için sağlık açısından zararı yoktur, aynı zamanda kolay temizlenebilme özelliği ile hijyendir. Estetik bir görüntü sağladığı için sıklıkla tercih edilen bir üründür. Kaymayı engellediği için düşme riskini en alta indirgemektedir. Uzun zaman dayanır ve bakım gerektirmezler.

Tartan Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Çocuk oyun parkları, kreşler ve anaokullarında yumuşak bir zemin elde etmek için kullanılmaktadır. Neticede çocuklar koşup oynarken düşme riskleri çoktur, bunu engellemek için tercih edilen bir üründür. Voleybol, basketbol, futbol ve tenis sahalarında hareketlerin rahatlığı bakımından tercih edilmektedir. Koşu yollarında ayak sağlığı açısından, açık ve kapalı spor salonlarında düşmelere karşı darbe almamak için tercih edilirler.

Atletizm ve futbolda çivili ayakkabı giyildiği için bu ürünlerin dayanımlılığı oldukça fazla olarak üretilmişlerdir. Spor yapan kişilerin rahatlığı ve sağlık açısından problem yaşanmaması için üretilen görüntü açısından da estetik dolgu malzemesidirler.

Tartan Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Malzeme kalınlığı 8-10 ve 13 mm olarak değişkenlik göstermektedir. Tartan zemin kaplama yapılmadan önce zemin, bu malzemeye uygun hale getirilmelidir. Yükseklik 20 cm yukarıda olacak şekilde yükseltilmeli ve çelik hasırlı beton kullanılarak bir tabaka oluşturulmalıdır. Tartan zeminler dayanıklı ve darbelere karşı koruma amaçlı yapılırlar.

Evinizin bahçe ve teras kısmında kullanabileceğiniz gibi, hastanelerde, kamu kuruluşlarında ve ulaşım tesislerinde kullanılmaktadırlar. Kullanım alanlarının çokluğu ile tercih edilen ürünler sıralamasının başlarında yer alırlar. Açık alanlarda suyun akış yönü temel alınarak yapılırsa hem uzun ömürlü hem de sağlıklı zemin kaplama malzemesidirler. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmaya müsait malzemelerdir.

Back To Top