skip to Main Content

Kolon ve Duvar Çavuş Taraması

Günümüzde sık kullanılan yerlerden biri de kapalı otoparklardır. Kapalı otoparkların inşa edilme sürecinde farklı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri de kolon ve duvar çavuş taraması ismini almaktadır. Otoparkların daha estetik ve düzenli görülmesi için yapılan bu işlemler, otoparklar dışında farklı alanlarda da uygulanmaktadır. Boyama işlemleri ile yapılan uygulamalar, spor sahaları ve otoparklarda da tercih edilmektedir. Otoparklardaki kolon ve duvarların boyanma hizmetleri farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Duvar ve kolonlara yapılan işlemlerin farklı isimleri bulunmaktadır. Bu isimler; kuşak boyama, zebra tarama, çavuş tarama ve kodlama şeklindedir. Çavuş tarama; estetik ve kaliteli görünüm için yapılan boyama işlemleridir. Kuşak boyama işlemleri ise otoparklardaki hasarı önlemek için yapılan uygulamalardır. Bu tür uygulamalar, güvenlik amacı ile yapılmaktadır. Zebra tarama; genellikle çift yöne sahip olan otoparkların içine yapılan işlemlerdir. Kapalı otoparklardaki zebra tarama uygulamaları, hasarı önlemek ve güvenlik amacıyla yapılmaktadır.

Kolon ve Duvar Çavuş Taraması Avantajları

Farklı malzemeler ile yapılan tarama ve boyama işlemleri, otoparkların en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Kapalı otoparklara yapılan çavuş tarama uygulamaları, kolon ve duvarlara yapılmaktadır. Kolon ve duvar çavuş taraması işlemleri, rampalara da yapılmaktadır. Özellikle iki yönlü otopark girişlerinde yönlerin belirli olmasını sağlamak ve estetik görüntüyü güzelleştirmek amacıyla çavuş tarama faaliyetlerine başvurulmaktadır. Otopark içinde duvar ve kolonların daha belirgin olması ve güzel görünmesi amacıyla da yapılmaktadır.

Kolon ve Duvar Çavuş Taraması Kullanım Alanları

Otoparkların estetik görünümünü değiştirmek ve güvenliği sağlamak amacıyla yapılan kolon ve duvar çavuş taraması uygulamaları, farklı alanlarda da yapılmaktadır. Bu tür işlemlerin yapıldığı alanlar arasında fabrikaların bazı bölümleri ve sanayi tesisleri yer almaktadır. Bu alanlardaki duvar ve kolonların hem güvenlik hem de estetik amacıyla boyanması ve düzenlenmesi işlemleri de yapılmaktadır.

Otoparklar için uygulanan kolon ve duvar çavuş taraması işlemlerinde numaralandırma ve uyarı çizgileri de yapılmaktadır. Numaralandırma sayesinde araçların konumu rahat bir şekilde belirlenmektedir. Bu tür uygulamalar hem araç hem de yaya güvenliği alanında oldukça önemlidir. Hem duvarlara hem de zeminlere yapılan uygulamalar, otoparkların en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır.

Back To Top