skip to Main Content

Yol Çizgi ve Yön Tayin Okları

Trafik sektöründe gerek duyulan işlemlerden biri de yol çizgi ve yön tayin okları olarak öne çıkmaktadır. Yollara yapılan çizgiler ve tayin okları araç ve yaya trafiği açısından oldukça önemlidir. Özellikle gece şartlarında araçların yönlerini daha rahat bulabilmesi için bu tür işlemlere başvurulmaktadır. Bu uygulamalar; açık trafik alanlarına yapıldığı gibi kapalı otoparklara da yapılmaktadır. Yol çizgi ve yön belirleme işlemlerinde uygulanması gereken çeşitli standartlar ve kuralar bulunmaktadır. Tüm işlemler bu standartlara uygun olarak yapılmalıdır.

Yol çizgilerinin kullanım çeşitleri farklılık göstermektedir. Genellikle uygulanan iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi termoplastik çizgi, diğeri soğuk boya yöntemiyle yapılan çizgidir. Soğuk boya ile yapılan işlemler daha fazla tercih edilmektedir. Termopolastik çizgi ve yön tayin işlemlerinde gerekli malzemeler çok yüksek sıcaklıklarda ısıtılarak yüzeylere uygulanmaktadır. Bu işlemlerde uygun renkler ve püskürtme yöntemleri kullanıldığı için işaretlerin gece fark edilmesi sağlanmaktadır. Özellikle yoğun trafiğe sahip olan yerlerde bu yöntem tercih edilmektedir.

Yol Çizgi ve Yön Tayin Okları Avantajları

Trafik düzenlemesi ve güvenliği için yapılan işlemler arasında olan yol çizgi uygulamaları, farklı avantajlar içermektedir. Bu uygulamalar ile trafikte hem yaya hem de araç güvenliği sağlanmaktadır. İki farklı yöntem ile yapılabildiği için her alanda ve her şartta rahatlıkla uygulanabilmektedir. Özellikle gece şartlarında yayaların ve şoförlerin rahat etmesi amacıyla yapılmaktadır. Otoparklardaki kullanımı ise araçların daha rahat park etmesini ve yolunu daha rahat bulabilmesi amaçlıdır. Tüm trafik alanlarındaki uygulama işlemleri belli bir standart üzerinden yapıldığı için her yerde aynı uygulamalar yapılmaktadır.

Soğuk Yol Çizgi ve Yön Tayin Uygulamaları

Trafikte kullanılan yol çizgi ve yön tayin işlemlerinde tercih edilen yöntemlerden biri de soğuk uygulamalardır. Soğuk yol çizgi ve yön tayin okları uygulamalarının çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu tür işlemlerde farklı özelliklere ve maddelere sahip boyalar kullanılmaktadır. Sıcak şekilde yapılan uygulamalara göre kullanım süresi ve gece görüş özellikleri daha geride kalmaktadır. Avantajı ise daha kolay yapılabilmesi ve ucuz olmasıdır. Bu tür uygulamalara; otopark, bisiklet yolu, sanayi ve fabrika tesisleri ve havalimanı gibi yerlerde ihtiyaç duyulmaktadır.

Back To Top