skip to Main Content

Poliüretan Voleybol Sahası Zemin Kaplama

Yüksek elastikiyet özellikli zemin kaplama olan poliüretan zemin kaplama bu özelliği ile spor sahalarında kullanılmaktadır. Endüstriyel sektörde ağır tonajlı makinelerin üzerinde rahatlıkla hareket edebildiği bir zemin kaplama olduğu bilinse de basketbol, tenis ve voleybol sahaları başta olmak üzere spor salonlarında da tercih edilen bir zemin kaplama çeşididir.

Kir tutması ve kolay temizlenmesi spor sahalarında spor ayakkabılardan ve toptan kaynaklanan temizliğin çabuk sonlanmasını sağlar. Poliüretan zemin kaplama mat ya da parlak seçeneği bulunmaktadır. İsteğe göre poliüretan voleybol sahası zemin kaplama ya da voleybol dışındaki spor sahalarının kaplamaları genelde mat zemin kaplama olarak seçilmektedir.

Voleybol Sahasında Poliüretan Zemin Kaplama Özellikleri

Poliüretan zemin kaplama yüksek dayanıklılık ve aşınmaya, sürtünmeye karşı dayanıklılığı ile spor sahalarında uzun süre kullanılmaktadır. Voleybol ve basketbol oynarken sporcuların dpor ayakkabı sürtünmeleri sonucu zeminin aşınma süresi uzun olmakta ve poliüretan zemin kaplama uzun süre kullanılabilmektedir. Solvent içermeyen ve sağlığa zararlı maddeler barındırmayan içeriği ile sağlıklı bir zemin kaplama çeşididir.

Uygulanmasının kolay olması ve uygulandığı alanda pürüzsüz bir zemin kaplama olması sebebiyle poliüretan zemin kaplama tercih edilen bir zemin kaplamadır. Düşük hava sıcaklığına ve yüksek hava sıcaklığına maruz kalması halinde poliüretan zemin kaplama bu farklı ısı sıcaklıklarına da dayanıklıdır.

Poliüretan Zemin Kaplamanın Uygulanması

Poliüretam zemin kaplamanın uygulanması ve istenildiği alana monte edilmesi kısa süren ve aynı gün içinde tamamlanan bir işlemdir. Poliüretan zemin kaplama tek parça halinde uygulanan bir zemin kaplamadır. Basketbol sahası, tenis kortu ya da poliüretan voleybol sahası zemin kaplama olarak uygulanacağı zaman ek yapılmaması ve birden fazla parça olarak zemine monte edilmesi bazı dezavantajları beraberinde getirir.

Parçalı görüntü görselliği bozmakta ve estetik bir görünümden uzak olmaktadır. Tek parça uygulanan poliüretan zemin kaplama ile bu görüntü bozukluğu olmaz. Diğer dezanavantaj da birden fazla parça halinde monte edilen zemin kaplamada parçaların ek yerlerinde toz ve kirler birikmekte ve bu tüz ve kirleri çıkarmak çok zor olmakta bazen de çıkarılamamaktadır. Tek parça halinde monte edilen poliüretan zemin kaplama da bu kir ve toz birikmesi de yaşanmaz.

Back To Top