skip to Main Content

Çim Saha ve File yapımı

Futbol,; günümüzde en fazla tercih edilen spor dallarından biridir. Amatör olarak yapılan futbol müsabakalarının dışında, üst liglerdeki profesyonel üst ligler için düzenlenen maçlar için Çim Saha Ve File Yapımı oldukça önem arz eden bir konudur.

Doğal Çim Futbol Sahası

Doğal çim sahası standartlara uygun ölçülerde belirlenen futbol sahaları için tercih edilmektedir. Doğal çim saha uygulaması iki şekilde yapılmaktadır.

  • Standart doğal çim ve
  • Hibrit Çim uygulamasıdır.

Standart doğal çim; iki şekilde uygulanmaktadır. Birincisi rulo çim uygulaması, diğeri ise hydroseeding ile çim dikimidir.

Rulo Çim Dikimi

Çim Saha ve File Yapımı; uygun standartlarda ve belirlenen iklim koşullarına göre düzenlenen alanlarda rahatlıkla uygulanmaktadır. Bunlardan biri olan rulo çim dikimi; iklimine göre belirlenen alanlarda özel tohumlar karıştırılarak oluşturulmaktadır. Bu uygulamada drenaj, sulama ve ısıtma yöntemleri ile hazırlanan zemin, rulo çim serilerek bekletilir.

Hydroseeding Çim Dikimi

Çim dikimi yönteminde ise; yine iklim koşullarına göre belirlenen alanda yine özel üretilmiş tohuma, gübre ve yapıştırıcı bulamaç eklenerek, püskürtme yöntemiyle uygulanmaktadır.

Rulo çim sahada futbol, en fazla 2 ay içerisinde oynanmaya başlanırken, çim dikimi yani hydroseeding yönteminde bu süre yaklaşık 6 ayı bulmaktadır.

Futbol Filesi Yapımı

Futbolun vazgeçilmezi olan kale fileleri kalitesine göre iki tür ipten yapılmaktadır. Bunlardan biri Naylon ip, diğeri ise floş iplerdir. Naylon ipler hava koşullarına dayanıklı oldukları için, sökülüp takılmasına gerek kalmamaktadır. Özellikle amatör sporcuların kullandığı bu fileler, esneme ya da yırtılma yapmamaktadır.

Bir diğeri ise daha çok profesyonel sporcuların kullandığı ve günlük kolayca sökülüp takılma özelliği taşıyan filelerdir.

Futbol Kale Fileleri

Futbol kale fileleri büyüklüklerine göre üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

-Nizami kale filesi,

– Halı saha kale filesi ve

– Minyatür kale filesidir.

Pvc Tel-Çit

Çim Saha ve File Yapımı kadar, spor sahalarında kullanılan ve genel anlamda güvenliği sağlama amacı taşıyan diğer bir unsur ise pvc kaplı örgü çitlerdir. Hem sporcunun hem de izleyicinin güvenliği ve futbolun en iyi şekilde oynanması açısından en gerekli unsurlardan biridir.

Pvc kaplı örgü çitlerin belirlenen standartlarda yapılması sporun, sporcunun ve izleyici açısından oldukça önem taşımaktadır.

Back To Top