skip to Main Content

Self Leveling Epoksi Kaplamalar

Epoksi kaplamanın kimyasal maddeler ile dış etkenlere dayanıklılığı özelliğini taşıyan self leveling epoksi kaplamalar epoksi kaplamanın bir türüdür. Bu epoksi kaplama iken kendine yayılan epoksi kaplama adıyla da bilinmektedir. Uygulandığı alana parlak bir görüntü saplayan self leveling epoksi kaplamanın mekanik darbelere de dayanıklılığı üst seviyededir. Self leveling zemin kaplamanın uygulama yapılacağı alanın temiz ve kuru alan olmasına dikkat edilmesidir. Zemin kaplamadan istemem sonucun alınabilmesi için bu önemlidir. Zemin kaplama alan uygulandıktan bir gün sonra yürüme için kullanılabilir. Zemin üzerine ağır eşya, ağır yük taşıması için yedi gün geçmesi beklenmelidir.

Self Leveling Epoksi Kaplamanın Özellikleri

Self leveling epoksi kaplamanın güvenlik bakımından en dikkat çeken özelliği solventsiz olması ve solventsiz olması sebebiyle yangın tehlikesi olmayan bir zemin kaplama tür olmasıdır. Sağlığa zararlı kimyasal maddeleri içermeyen bu zemin kaplama şık ve dekoratif olarak parlak bir görünümdedir. Parlak görünümünün aksine kaydırmaz bir özelliğe sahiptir. Temizlik ve hijyen bakımından da kullanımı kolay olan bu zemin kaplamanın temizlenmesi kolay olup antbakteriyeldir. Sıvı geçirmez özelliği bulunan self level zemin kaplamanın bu özelliği yalıtım malzemesi olarak da kullanılmasını sağlar. Sıvı geçirmezlik özelliği kullanıldığı alanda rutubet ve nem oluşumunu da engeller ve alanda sağlıklı nefes alınmasını sağlar.

Self Leveling Epoksi Kaplamanın Kullanıldığı Yerler

Her türlü darbeye, aşınmaya ve sürtünmeye dayanıklı olan self leveling epoksi kaplamalar bu dayanıklılık özelliği ile üretim işletmelerinde sık tercih edilen bir zemin kaplamadır. İlaç endüstrisi ve kimya endüstrisindeki üretim işletmeleri başta olmak üzere fabrikalarda ve gıda üretim tesislerinde bu zemin kaplama kullanılmaktadır. Parlaklık ve kolay temizlenme özelliği hijyenik bir görüntü sağlamakta bununla beraber kaydırmazlık özelliği iş güvenliğini sağlamaktadır.

Hastaneler, sağlık kuruluşları ve laboratuvarlar da self leveling epoksi kaplamanın parlak görüntüsü ile kullanılan yerlerdir. Üretim esnasında toz kalkmasının çok olduğu otomotiv sektörü bu tozun üretimi kötü etkilememesi için bu zemin kaplamayı kullanmaktadır. Sanayi kuruluşlarında işletme içi malzeme taşımak için mini malzeme taşıma araçları çok sık kullanıldığı için bu zemin kaplama üzerinde araç hareket etmesinde zarar görmeyen zemin kaplamadır.

Back To Top