skip to Main Content

Portakal Desen Epoksi Kaplamalar

Epoksi kaplamalar hastane, okul, spor alanları, fabrika, kamu kurum ve kuruluşlarında birçok avantajı ile tercih edilen bir zemin kaplama yöntemidir. Sıvı halden katı hale geçen ve kendiliğinden yerleşerek zamanla tam sertliğine ulaşan bir plastik türevi olan epoksi zemin kaplamaları birçok farklı uygulama içerir. Portakal desen epoksi kaplamalar da bu uygulamalardan biridir. İsminden de anlaşılacağı portakal kabuğu görünümündedir. Birçok kullanım alanı mevcuttur. Özellikle kaymaz zemin ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılır.

Okullarda, otoparklarda, havuz kenarlarında, fabrikalarda, bina girişlerinde, hastanelerde, yaya yollarında uygulanması ve temizlenmesi kolay bir malzeme olarak tercih edilmektedir. Su geçirmezlik özelliği yanında koku yapmayan özelliği de öne çıkmaktadır. Geniş renk yelpazesi ve dekoratif görünümü ile ferah ve şık bir görünüm sağlar.

Portakal Desen Epoksi Nasıl uygulanır?

  • Öncelikle zeminin uygulama için hazır hale getirilmesi gerekir. Olabilecek yağ ve kir tabakası temizlenir, zemin pürüzsüz hale getirilir.
  • Yüzeyin onarımı yapılır. Söz konusu yüzeyde çukur, çatlak, kırık gibi bozukluklar varsa bunlar epoksi kaplamaya uygun malzeme ile onarılır.
  • Astarlama uygulaması yapılır. Temizlenmiş, pürüzsüzleştirilmiş, varsa çatlak ve çukurları onarılmış zemine epoksi astar uygulaması yapılır. Bu uygulama zeminin direncini arttırır ve daha sonra uygulanacak katların zemine yapışmasını sağlar.
  • Ara kat uygulaması ortam koşullarına ve hava sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık sekiz saat sonra mala ile yapılır.
  • Ara kat uygulamasından yaklaşık sekiz saat sonra son kat epoksi uygulaması yapılır ve yaklaşık on iki ila yirmi dört saat içinde zemin kullanıma hazır hale gelir.

Portakal Desen Epoksi Kaplamanın Avantajları

Farklı renk seçenekleri ve estetik görünümü ile kullanıldığı alanlara dekoratif bir görünüm katar. Özellikle insanların sıkça gelip geçtikleri yerlerde ıslanmalara karşı kaymaz bir zemin oluşturduğu için fabrika, hastane, okul, koridor ve bina girişlerinde güvenli alanlar yaratır. Fiziksel etkilere, darbelere, aşınmalara karşı dayanıklı bir kaplama malzemesi olduğu için uzun süreli kullanım için oldukça uygundur. Uzun süre dayanıklı olduğu için de maliyetini karşılar. Portakal desen epoksi kaplamalar temizlenmesi kolay, sızdırmaz ve hijyenik, insan sağlığına zarar vermeyen zeminler oluşturduğundan toplu kullanım alanlarında sıkça tercih edilir. Özellikle kaydırmaz alanlara ihtiyaç duyulan yerlerde güvenle kullanılırlar.

 

 

     

Back To Top