skip to Main Content

Kauçuk Zemin Kaplama

Kullandığımız alanlar kullanım amaçlarına göre değişik malzemelerle kaplanırlar. Kuru ve ıslak zeminlerde farklı, çok kullanılan alanlarda farklı kullanılan kaplama malzemeleri; ihtiyaç duyulan alana göre uygulama yapılırlar. Kauçuk zemin kaplama, bir çeşit yer dolgu malzemesidir. Kauçuk hamuru kükürtle alevlendirilir, içine yumuşaklık ve renk vermesi için bazı maddeler konularak elde edilir.

Bu malzemeler aşınmaya karşı dirençlidirler. Ayrıca mikrop barındırmaması gibi bir özelliğe sahiptirler. Uzun süre dayanımlı olup, aşınmalara karşı dirençlidirler. Suyu geçirmez özellikleri olmakla birlikte estetik bir görüntüye de sahiptirler. Farklı renklerde üretilirler. Kullanım alanları göz önünde bulundurularak esnek üretilmişlerdir. Elektriğe karşı dirençlidirler. Üzerine basıldığında ayak seslerini önleyerek sesin dışarıdan duyulmasını önlerler. Bütün bu artı özellikleri sayesinde ürün oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kauçuk Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Kaplanacak alanın şap dediğimiz; çimento, su ve kum karışımı ile güzelce düzlenmesi gereklidir. Şap kuruduktan sonra kauçuk ürünü zemine yerleştirmemiz lazımdır. Yerin ıslak olmaması, hava sıcaklığının da 15 derecenin altında olmaması önemli bir unsurdur. Tek renk kullanabileceğimiz gibi, birkaç renkten oluşan desenleri de tercih edebiliriz. Bu tamamen kişinin isteğine bağlı bir durumdur.

Tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de göze hitap ediyor ürünler olmasıdır. Elastiki bir yapıya sahip olduğu için rulolar halinde kaplanacak alana getirilirler. Isı ve ses yalıtımına karşı dirençli oldukları için çok farklı alanlarda kullanılmaktadırlar. Kalınlıkları da 3 ya da 6 mm olarak değişkenlik göstermektedir. Malzeme zemine uygulandıktan sonra; ıslak- kuru temizlik, vakumlu ya da yıkayarak temizlik bile yapılabilinir. Hijyen konusunda aranılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri Nerelerde Kullanılır?

Üst yüzeylerinin yumuşak olması ve düşmeye karşı çocukların incinmemesi için kreşlerde, ana okullarında, çocuk oyun parklarında kullanılırlar. Spor salonlarında, geniş bahçeye sahip alanlarda, hayvan barınaklarında, engelli kişiler için ayrılmış yerlerde, garaj ve otoparklarda, atış poligonlarında rahatlıkla kullanılan bir üründür.

Bunlardan başka basketbol, futbol, voleybol ve tenis sahalarında kişilerin rahat spor yapabilmeleri için tercih edilmektedir. Ayrıca koşu ve yürüyüş yollarında, bisiklet yollarında, evinizin teras ve balkon gibi yerlerinde kauçuk zemin kaplama ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kullanımı kolay, uzun ömürlü ve rahat olan bu kaplama malzemesi görüntüdeki güzellik ile de hoşunuza gidecektir.

Back To Top