skip to Main Content

Su Yalıtımı Zemin Kaplama

Endüstriyel üretim alanlarında kullanılan, su yalıtımı zemin kaplama son yıllarda sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Bunun yanı sıra inşaatlarda, deniz ve havayolu taşımacılığında, havuz içi yalıtımlarında ve su arıtma tesislerinde de kullanılan su yalıtımı zemin kaplama, bu yönüyle geniş kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle havuzlar aşırı su basıncına maruz kaldıkları için yalıtımlarında özen ister. Zemin kaplamalarının, havuzlarda tek parça olarak yapılması gerekir. Sızdırma ihtimaline karşı yapılacak zemin kaplama, ileride çıkacak sorunları önlemeye yardımcı olur. Kaplandığı alanların, çok uzun süre dayanması için kaliteli malzeme ve işçilik önem taşır. Su Yalıtımı Zemin Kaplama yaparken kullanılan malzemelerin en başında polyurea gelir.

Su Yalıtımı Zemin Kaplama Çeşitleri

Oldukça fazla çeşidi olan polyurea, saf polyurea, hibrit polyurea, esnek polyurea, rijit polyurea, polyaspartik polyurea, polyurea mebran ve soğuk polyurea gibi isimlerle bilinir. Bu ürün sprey şeklinde kullanılan bir malzemedir. En az, 2500psi basınca sahip olan,%500 esnekliği bulunan ve 80 derece sıcaklıktaki özel bir makine ile püskürtülerek uygulama yapılmalıdır. Malzeme, 20 saniye gibi kısa bir sürede kuruması sebebiyle tercih edilir. Birleşim noktalarına ve ayrıntılara dikkat edilerek yapılan su yalıtımı zeminkaplama, uzun yıllar kullanımı ile tavsiye edilen bir malzemedir. Asit ve alkali malzemelerin aşındırmasına karşı son derece dayanıklıdır.

Basıncın Su Yalıtımı Zemin Kaplama Malzemelerine Etkileri

Basınçlı suların zeminde sebep olacağı etkilere karşı dirençli bir malzeme olduğu için, bitki köklerinin yıpratıcı etkisini absorbe eder. Geniş bir aralıkta kullanılması dolayısıyla, – 20 derecelik sıcaklıkta bile en iyi çözümleri sunar. Uygulama yapılan alan, sadece 10dakika gibi kısa bir sürede kullanılabilir hale gelir. Kopma, gerilme, açılma ve yırtılma gibi dış etkenlere karşı aşırı dayanıklı olduğu için tercih edilir. Uygulanacak yüzeyin durumuna göre, polyurea kalınlığı 2 mm olmalıdır.

Püskürtmeden önce, kaplama yapılacak alanın bütün kirlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu şekilde yapılacak uygulamadan en azami verim alınır. Su Yalıtımı Zemin Kaplama, teraslar ve açık alanların korunmasında da kullanılır. Ayrıca, binaların temel ve perde duvarlarının kaplanmasında da tercih edilen malzeme, kalıcı ve garantili bir çözüm yoludur

Back To Top