skip to Main Content

Poliüretan Basketbol Sahası Zemin Kaplama

Poliüretan zemin kaplama kauçuk zemin üzerine yapılan zemin kaplamadır. Basketbol sahaları ve tenis kortları başta olmak üzere spor sahalarında kullanılan poliüretan zemin kaplamanın farklı kullanım alanları da vardır. Endüstriyel sektörde ilaç ve kimya endüstrisinde üretim tesislerinde, uçak atölyeleri ile otoparklar ve garajlar poliüretan zemin kaplamanın diğer kullanım alanlarındandır. Alışveriş merkezleri, ofisler, okullar da bu zemin kaplama için kullanılan yerlerdir. Tek parça olarak uygulanabilme imkanı olması poliüretan zemin kaplamanın uygulama kolaylığıdır. Tek parça uygulanması ile ekleme yerinin olmaması hem görüntü açısından hem hijyen açısından önemlidir.

Basketbol Sahaları İçin Poliüretan Zemin Kaplama

Spor sahalarında aşınmaya ve sürtünmeye dayanıklı olma özelliği ile poliüretan zemin kaplama tercih edilmektedir. Yüksek kaliteli olması ve esneklik özelliği ile poliüretan basketbol sahası zemin kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hijyenik olan poliüretan zemin kaplama malzemesi temizlenmesi de kolay olan bir zemin kaplamadır. Kaydırmazlık özelliği poliüretan zemin kaplamanın basketbol sahalarında tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

Basketbol oyuncularının maç sırasında ve antrenman sırasında kaymamaları önemlidir. Kaydırmazlık özelliği basketbolcuların performansını da arttırmaktadır. Uzun ömürlü olan bu zemin kaplama uzun süre bakım gerektirmez böylece uzun süre kullanım sağlamaktadır. Poliüretan zemin kaplama çatlamaya ve kırılmaya karşı da dayanıklıdır. Basketbol oyuncularının sahanın üzerinde hızlı şekilde koştumaları, top zıplatmaları sonucunda basketbol sahasının zarar görmemesi yıpranmaması ve çatlamaması önemlidir. Bu sebeple poliüretan zemin kaplama uzun süre kullanılabilmesi bir özelliktir.

Poliüretan Zemin Kaplama Renk Seçenekleri ve Ses Yalıtımı

Poliüretan zemin kaplama uygulanmak istediği mekana ve alana istenilen renklerde seçilebilmektedir. Poliüretan zemin kaplama basketbol sahasına istenilen renk uygulandıktan sonra basketbol sahasının çizgileri de üzerine çizilir ve saha kullanıma hazır hale gelir. Farklı renk seçenekleri içinde poliüretan basketbol sahası zemin kaplama için genelde bordo ve yeşil renk tercih edilmektedir. Bu renkler dışında da istenilen renklerde zemin kaplama seçeneği yapılabilmektedir.

İstenilen renk seçeneğinin seçilebilmesi ile birlikte poliüretan zemin kaplama ultraviyole ışınlarına da dayanıklıdır. Poliüretan zemin kaplama sesi emebilme özelliği ile doğal bir ses yalıtımı sağlamaktadır. Basketbol maçlarında sporcuların koşmaları, zıplamaları ve topun zıplama sesleri poliüretan zemin kaplama sayesinde minimum ses çıkarırlar.

Back To Top